skip to Main Content
+48 77 4404 213 info@domix-p.pl
Najlepszy Czas Na Montaż Okien.

Najlepszy czas na montaż okien.

Podczas budowy domu musimy podejmować mnóstwo ważnych decyzji. Jedną z nich jest pytanie kiedy zdecydować się na montaż okien?

Jesienią, zimą a może latem?

Jaka pogoda więc jest najlepsza na montaż okien? Dzięki ciągłym zmian klimatycznych w naszym kraju, jesień coraz częściej jest porą umożliwiającą prace budowlane przy naszym domu. Czas na montaż okien mamy więc stosunkowo długi. A konkretnie? Jeżeli gonią nas terminy, montować możemy nawet zimą – jeżeli jest ona łagodna, a temperatura nie spada poniżej pięciu stopni.

Stolarka okienna ma to do siebie, że może poleżeć i poczekać jakiś czas aż zostanie wykorzystana. Odpowiednio składowana może poczekać na swoją kolej nawet kilka miesięcy. Okres jesienno-zimowy to zazwyczaj czas, w którym producenci zachęcają nas promocjami i dodatkowymi rabatami więc warto kupować stolarkę „na zapas”. Oszczędności finansowe są kuszące, ale warto pamiętać o tym, że skrajnie niskie temperatury nie są najlepszym czasem na zewnętrzne prace budowlane.

Drewno, PCV czy aluminium?

Dawno temu kiedy wszystkie okna były drewniane moment ich montażu był dość istotny. Wilgoć, która musiała odparować z tynków i wylewek potrafiła negatywnie wpływać na drewno, z którego zbudowane były okna. To właśnie stąd wzięło się przekonanie, że okna drewniane należy montować po zakończeniu wszystkich prac mokrych. Dzisiaj okna drewniane są budowane w technologii warstwowej, z klejonego drewna, a profile (odpowiednio zabezpieczone) nie są aż tak bardzo podatne na zmiany wilgotności. Oczywiście zupełnie inaczej wygląda to w przypadku okien z tworzywa. Profil nie jest materiałem higroskopijnym, wilgoć mu w żadnym stopniu nie szkodzi, więc termin montażu takiej stolarki jest dowolny. Bez względu na wybraną technologię, należy zadbać o porządne zabezpieczenie okien na czas prac tynkarskich. Profesjonalna i doświadczona ekipa poradzi z tym sobie bez problemu, a w cenie ich usługi często jest już wliczone zabezpieczenie okien i drzwi.

A co z elewacją?

Jak ma się czas jej wykonania do montażu okien? W przypadku technologii warstwowej okna korzystniej zamontować przed położeniem styropianu. Taka kolejność pozwoli lepiej zabezpieczyć miejsce styku ramy z murem, a warstwy ocieplenia na fragmencie ramy. Tutaj także warto skupić się na starannym zabezpieczeniu stolarki przed dalszymi pracami.

Back To Top