skip to Main Content
DOMIX-P to zespół profesjonalistów, dysponujących dużą wiedzą techniczną, wyobraźnią oraz skłonnych zmierzyć się z nawet najbardziej nieszablonowymi wyzwaniami. Zasób wiedzy, sprawność realizacji, terminowość dostaw oraz korzystne warunki handlowe sprawiają, że DOMIX-P jest doskonałym partnerem dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. Od 2005 r produkujemy dla Państwa wysokiej jakości okna i drzwi PCV & ALU. DOMIX-P to firma rodzinna gdzie łączymy młodzieńczy entuzjazm i elastyczność w działaniu z doświadczeniem i rzetelnością starszego pokolenia. Głównym czynnikiem na którym opieramy działalność naszej firmy to JAKOŚĆ. Cały czas modernizujemy nasz park maszynowy oraz przeszkalamy naszych pracowników aby produkt finalny nasi klienci otrzymali najwyższej jakości. Dzięki sprawnej i profesjonalnej obsłudze, własnej flocie samochodowej, rozbudowanemu serwisowi, krótkiemu terminowi realizacji oraz najlepszym cenom na rynku - mamy pewność , że sprostamy Państwa wymaganiom. Nasza oferta opiera się na systemach PCV: VEKA i SALAMANDER oraz ALU: ALURON Posiadamy bardzo szeroki zakres oferowanych profili okiennych , drzwiowych oraz przesuwnych tak aby naszą ofertę móc dopasować do każdego klienta. Zastosowane okucie w naszych oknach: WINKHAUS , posiadamy tutaj bardzo szeroką ofertę zapewniającą nam możliwość realizacji każdego projektu. Nasza oferta to także:
  • Okna i drzwi PCV & ALU
  • Systemy przesuwne PSK i HST
  • Ścianki działowe, okna podawcze inne konstrukcje specjalne
  • Okna i drzwi p.poż.
  • Ogrody zimowe
  • Parapety zewnętrzne i wewnętrzne
  • Rolety zewnętrzne i wewnętrzne
  • Żaluzje fasadowe
  • Markizy
  • Moskitiery
I wiele więcej. Zapraszamy do kontaktu.
+48 77 4404 213 info@domix-p.pl DOMIX-P, ul. Krótka 3, 46-081 Dobrzeń Mały

Opłacalność okien energooszczędnych

Jak szybko zwrócą się pieniądze zainwestowane w wymianę starych, zużytych okien na nowoczesne okna wykonane w najnowszym systemie VEKA Alphaline? Ile zaoszczędzimy na obniżeniu opłat za energię przez wiele lat eksploatacji nowych okien? Jakie inne korzyści odniesiemy z inwestycji? Co trzeba wziąć pod uwagę, aby obliczyć zysk z takiej operacji?

To są pytania, które zadaje sobie niemal każdy, patrząc na swoje stare okna z jednej strony, a na rosnące rachunki za energię z drugiej. Chcemy pomóc w rozwikłaniu tych dylematów, przedstawiając poniżej przykład kalkulacji takiej wymiany okien. Może on – po podstawieniu odpowiednich danych wyjściowych – posłużyć jako wzór do samodzielnych obliczeń.

Obliczenie oszczędności wynikających z wymiany stolarki okiennej

Sposób obliczeń zgodny z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 r. (Dz. U. Nr 201/2008 ) w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku.

Do obliczeń oszczędności przyjęto następującą symulację:
W ramach termomodernizacji budynku jednorodzinnego wymieniono starą drewnianą stolarkę otworową o powierzchni całkowitej 25 m2 na nową wykonaną w systemie VEKA Alphaline wyposażoną w trójszybowe wkłady szybowe. Średni współczynnik przenikania ciepła dla nowych okien Uw= 0,8 W/m2K.
Lokalizacja budynku: Warszawa.

Opis współczynników przenikania ciepła:
Wartość współczynnika przenikania ciepła określa ilość ciepła, które przenoszone jest w ciągu jednej godziny przez jeden metr kwadratowy danego elementu budowlanego przy różnicy temperatur rzędu jednego Kelvina (co odpowiada 1 °C). Im mniejsza wartość U, tym lepsze właściwości izolacji cieplnej. Uw to współczynnik przenikania ciepła całego okna, w odróżnieniu od Ug (współczynnika przenikania ciepła oszklenia „glazing”) lub Uf (współczynnika przenikania ciepła ramy okiennej „frame”).

Dane wyjściowe do obliczeń:
Powierzchnia okien A = 25 m2
Współczynnik Udrew.= 2,6 W/m2K
Współczynnik UwAlpha = 0,8 W/m2K
Strefa klimatyczna dla Warszawy – III
Średnie najniższe temperatury zewnętrzne (tz) w miesiącach okresu grzewczego dla strefy klimatycznej III:

Styczeń – 1.2 °C
Luty – 0,9 °C
Marzec 4.4 °C
Kwiecień 6.3 °C
Maj 12.2 °C
Czerwiec – bez ogrzewania Lipiec – bez ogrzewania
Sierpień – bez ogrzewania
Wrzesień 12.8 °C
Pażdziernik 8.2 °C
Listopad 2.9 °C
Grudzień 0.8 °C

Miarą oszczędności energii jest różnica we współczynnikach przenikania ciepła stolarki starej i nowej:
Uw = Udrew – UwAlpha = 2,6 – 0,8 = 1,8 W/m2K

Zaoszczędzona energia:
Q = Uw x A x (tw-tz) x tm/1000 [kWh] gdzie: tm -ilośc godzin w danym miesiącu okresu grzewczego
tw = 20 °C

Qst= 1,8 x 25 x 21,2 x 744/1000 = 709.8 [kWh]

Qluty = 632,0
Qmarz = 522,2
Qkw = 508,6
Qmaj = 261,1
Qwrz = 233,2
Qpaź = 395,0
Qlist = 554,0
Qgr = 374,9
Qrok = 4190 [kWh] Przy ogrzewaniu elektrycznym i przyjętej cenie energii elektrycznej około 0,50 zł/kWh, oszczędność na wymianie stolarki wynosi
ok. 2095 zł/rok

2095 zł : 25 m2/rok daje 83,80 zł/1m2 okna/rok

Przeciętne okno ma powierzchnię ok. 2,1 m2 co daje ok. 176 zł/rok oszczędności na jednym oknie przy wymianie stolarki starego typu na okna VEKA Alphaline.

Przy opalaniu olejem oszczędność można wyrazić w następującej formie: 1 okno = 32 kg oleju opałowego x 3 zł/kg = 96 zł oszczędności na oknie.

Obliczenie jest poglądowe. Uproszczono je o założenia związane z wyborem budynku, przyjętą powierzchnia okien itp. Nie uwzględniono innych czynników jak np. zyski cieplne dla szyb, które mogą poprawiać bilans energetyczny budynku i funkcjonują na korzyść użytkownika okien.

źródło obliczeń: veka.pl

Back To Top
× Jesteśmy na Whatsapp