skip to Main Content
DOMIX-P to zespół profesjonalistów, dysponujących dużą wiedzą techniczną, wyobraźnią oraz skłonnych zmierzyć się z nawet najbardziej nieszablonowymi wyzwaniami. Zasób wiedzy, sprawność realizacji, terminowość dostaw oraz korzystne warunki handlowe sprawiają, że DOMIX-P jest doskonałym partnerem dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. Od 2005 r produkujemy dla Państwa wysokiej jakości okna i drzwi PCV & ALU. DOMIX-P to firma rodzinna gdzie łączymy młodzieńczy entuzjazm i elastyczność w działaniu z doświadczeniem i rzetelnością starszego pokolenia. Głównym czynnikiem na którym opieramy działalność naszej firmy to JAKOŚĆ. Cały czas modernizujemy nasz park maszynowy oraz przeszkalamy naszych pracowników aby produkt finalny nasi klienci otrzymali najwyższej jakości. Dzięki sprawnej i profesjonalnej obsłudze, własnej flocie samochodowej, rozbudowanemu serwisowi, krótkiemu terminowi realizacji oraz najlepszym cenom na rynku - mamy pewność , że sprostamy Państwa wymaganiom. Nasza oferta opiera się na systemach PCV: VEKA i SALAMANDER oraz ALU: ALURON Posiadamy bardzo szeroki zakres oferowanych profili okiennych , drzwiowych oraz przesuwnych tak aby naszą ofertę móc dopasować do każdego klienta. Zastosowane okucie w naszych oknach: WINKHAUS , posiadamy tutaj bardzo szeroką ofertę zapewniającą nam możliwość realizacji każdego projektu. Nasza oferta to także:
 • Okna i drzwi PCV & ALU
 • Systemy przesuwne PSK i HST
 • Ścianki działowe, okna podawcze inne konstrukcje specjalne
 • Okna i drzwi p.poż.
 • Ogrody zimowe
 • Parapety zewnętrzne i wewnętrzne
 • Rolety zewnętrzne i wewnętrzne
 • Żaluzje fasadowe
 • Markizy
 • Moskitiery
I wiele więcej. Zapraszamy do kontaktu.
+48 77 4404 213 info@domix-p.pl DOMIX-P, ul. Krótka 3, 46-081 Dobrzeń Mały

Szczelne okna – istotne informacje

W przypadku okien, jednym z najbardziej istotnych parametrów jest ich szczelność. To właśnie ten współczynnik zabezpiecza nasz dom przed zbędną utratą ciepła i hałasem z zewnątrz przez co gwarantuje domownikom komfort użytkowania.

Nowoczesne okna dają możliwość znacznego ograniczenia hałasu oraz strat ciepła w domu, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację. W czasach, w których ceny i rachunki stale rosną, chyba każdy się z nami zgodzi, że najtańszą energią jest energia zaoszczędzona. Nieszczelne okna mogą grozić, nawet 25% stratą ciepła wewnątrz domu. Kiedyś stosowanymi zabiegami w celu uszczelnienia okien było obrobienie ich kitem lub wypełnienie przestrzeni między szybami zwykłą watą. Obecnie dzięki postępującej technologii i nowoczesnym rozwiązaniom coraz rzadziej stosuje się takie metody.

Na szczelność stolarki okiennej wpływają głównie:

 • szyby,
 • profile okienne,
 • uszczelki,
 • okucia

Uszczelki

Izolacyjność cieplna określana jest przez współczynnik Uw – im mniejsza jest jego wartość tym szczelność okna jest lepsza. Głównymi czynnikami wpływającymi na szczelność stolarki okiennej są takie elementy jak: szyba, uszczelki, profile i okucia. Skupmy się jednak na uszczelkach, bez których żadne okno nie może się obejść. W stolarce okiennej mamy do wybory dwa rodzaje uszczelek: dynamiczne i statyczne. Uszczelki dynamiczne należą do tych które stale pracują, ściskają się podczas otwierania i zamykania okna. Tego rodzaju uszczelki muszą odznaczać się wysoką udarnością, co oznacza że muszą być wysoko odporne na pękanie przy dużym obciążeniu/ciężarze. Drugi, wymieniony typ uszczelek wykorzystywany jest do wypełnienia przestrzeni między szyba, a ramą okna. Podobnie jak w przypadku pierwszych, uszczelki statyczne również powinny być odporne na warunki atmosferyczne i pęknięcia. W celu spełnienia swojej funkcji uszczelki powinny być elastyczne, odporne na pęknięcia, oraz niezmienne pod względem swoich właściwości bez różnicy od aktualnie panującej pory roku. W przypadku uszczelek najważniejszy jest zatem materiał z jakiego są wykonane. Kiedyś stosowano tylko gumę, obecnie do produkowania uszczelek wykorzystuje się materiał TPE – czyli plastyczne elastomery.

Elastomery – to polimerowe tworzywa sztuczne lub naturalne, które cechuje zdolność do odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych, z zachowaniem ciągłości ich struktury. Elastomery to szersza grupa materiałów niż gumy, które stanowią tylko jedną z klas elastomerów.

Jak poprawić szczelność starych okien?

Stare, nieszczelne okna dają się we znaki domownikom szczególnie podczas trwania zimy. Zima jest szczególnym okresem, sprzyjającym powstawaniu przewiewów wokół okna, co skutkuje znacznymi stratami ciepła. Ubytki w izolacji, przez przedostająca się wilgoć do wewnątrz, znacznie sprzyjają rozwijaniu się bakterii i grzybów. W celu poprawienia izolacyjności takiego okna, mamy do wyboru dwa wyjścia, pierwszy to całkowity demontaż stolarki, a drugi to przeprowadzenie specjalnej „akcji ratunkowej”.

Pierwszym etapem takiej akcji jest całkowite usunięcie obróbek wykończeniowych i parapetów, w celu odsłonięcia materiału izolacyjnego (najczęściej jest to pianka montażową). Kiedy naszym problem są przewiewy pod oknem, to najprawdopodobniej podczas osadzania okna doszło do złego zabezpieczenia go materiałem izolacyjnym. Zatem gdy stwierdzimy ubytki lub zniszczoną piankę wokół okna to optymalnym rozwiązaniem na naprawę nieszczelnej stolarki jest demontaż okna i ponowne poprawne nałożenie panki montażowej. W celu zabezpieczenia pianki, stosuje się specjalne taśmy paroszczelne, w następnym kroku za pomocą „ciepłego kleju” osadzamy parapety i wykonujemy prace wykończeniowe.

Istotna jest wentylacja

W przypadku starej stolarki okiennej, do wentylacji dochodziło przez nieszczelności znajdujące się w oknie. W obecnie produkowanych szczelnych oknach kwestia wentylacji wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Należy więc zadbać o regularne rozszczelnianie okna lub zastanowić się nad zastosowaniem nawiewników, by świeże powietrze z zewnątrz miało gdzie napływać, co zapobiegnie zwiększaniu się wilgoci wewnątrz. Zatem równie istotną kwestią co szczelność okien i ich odpowiedni montaż jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w domu.

Back To Top
× Jesteśmy na Whatsapp