skip to Main Content
+48 77 4404 213 info@domix-p.pl
Montaż Parapetu Wewnętrznego – Sprytne Nakładki.

Montaż parapetu wewnętrznego – sprytne nakładki.

Dla osób nie mających doświadczenia montaż parapetu wewnętrznego może okazać się nie lada gratką lub zakończyć nie zadowalającym dla nas efektem końcowym. Z tego powodu radzimy, aby w tej kwestii skorzystać z usług specjalisty. Podobnie wygląda sprawa wymiany starego parapetu na nowy, lub wykorzystania nakładek na parapet, mimo tego że ich montaż nie jest skomplikowany. W dzisiejszym artykule poradzimy Państwu czym należy się kierować podczas wybory parapetu wewnętrznego.

Na rynku dostępny mamy szeroki wybór materiałów, które mogą być wykorzystane jako nakładka na parapet wewnętrzny. Podczas wyboru materiału na parapet w pierwszej kolejności należy kierować się tym, by pasował do pozostałych, stałych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak: ramy okienne, kolorystyka drzwi czy domu. Jeśli zależy nam na samodzielnym montażu parapetu, to w dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu kilka podstawowych zasad, które zdecydowanie ułatwią tą czynność.

Montaż parapetu nie jest trudny – podstawowe zasady

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na parapet jest materiał imitujący kamień bądź wykonany z płyt drewnopochodnych. Równie chętnie wybieranym materiałem, lecz znacznie droższym jest kamień lub drewno. Oferta dostępnych parapetów jest bardzo duża, dostępne są w supermarketach budowlanych oraz w specjalistycznych sklepach posiadających w ofercie stolarkę okienną bądź meblową. Jeśli zdecydowaliśmy się na parapet z kamienia to możemy się po niego udać do zakładu kamieniarskiego lub stolarskiego.

Montaż parapetu wewnętrznego – pomiar

Przed zamówieniem parapetu musimy dokładnie zmierzyć wnękę okienną i pamiętać, że zostanie on wkuty bo obu stronach na minimalną szerokość 3 cm. Zatem po zmierzeniu wnęki, do gotowego wymiaru musimy dodać jeszcze około 5-6 cm. Standard wystawienia parapetu z lica ściany wynosi około 3-4 cm, jednak jeśli pod parapetem znajduje się grzejnik to parapet powinien być na tyle szeroki by go osłonić.

Montaż parapetu

Montując parapet wewnętrzny opieramy go na murze i wsuwamy/wkuwamy po obu stronach okna. Jeżeli zdecydowaliśmy się na parapet, który jest ciężki (wykonany z kamienia) to dodatkowo należy pomyśleć o podparciu go kątownikami przymocowanymi bezpośrednio do muru ściany, w przeciwnym razie występuje ryzyko zerwania się parapetu.

W sprawie montażu parapetu wewnętrznego nad grzejnikiem musimy wziąć pod uwagę kwestię swobodnego rozchodzenia się ciepła, dlatego parapet montujemy co najmniej 12-15 cm nad grzejnikiem (ma to szczególne znaczenie w przypadku grzejników konwektorowych).

Przyklejanie parapetu do ściany
W zależności od wybranego materiału parapetu, przytwierdza się je do podłoża za pomocą:

  • silikonu montażowego,
  • kleju poliuretanowego,
  • piany niskorozprężnej
  • lub zaprawy klejowej.

Parapety z kamienia bądź konglomeratu najczęściej przytwierdza się zaprawą klejową bądź białym klejem do kamienia, ważne by nie zawierał dodatku wapnia w składzie. W przypadku parapetu z drewna oraz płyt drewnopochodnych stosuje się kleje lub piankę montażową. Pamiętajmy by między parapetem, a ścianą zostawić 1-3 milimetrową szparę dylatacyjną (jest to minimalny luz przeciwdziałający pęknięciom tynku podczas naturalnej pracy parapetu).

Nakładki na stare parapety

Nakładki na parapety to świetne rozwiązanie dla tych, którym zależy na nowym wyglądzie parapetu bez konieczności rujnowania wnętrza. Nakładki najczęściej wykonane są z PCV są niedrogie i łatwe w użyciu, oraz na tyle cienkie, że nie podwyższają wysokości obecnie zamontowanego parapetu, a pozwolą uzyskać nowy, estetyczny wygląd starego parapetu.

Back To Top